Ana içeriğe atla

İşe Girişte İstenen Belgeler Nerelerden Alınır?

İş bulmakla iş bitmiyor. Bunu biliyoruz. Zira elinize bir liste tutuşturuyorlar hemen. Git hepsini tamamla getir.
Bu ilk deneyiminizse şayet, panik başlıyor hafiften. Bissürü evraklar. Şimdi bunlar, nereden, nasıl alınır?

Bende bu devrede biraz olsun yardımcı olmak adına, bazı evrakların, nereden alınacağını paylaşmak istiyorum. Şuanki pozisyonum vesilesi ile çoğunu biliyorum.

Gelelim listeye.

1.İkametgah. Şimdilerde adı Yerleşim Belgesidir. Bunu hemen not düşelim. İkisi de aynı evrak. Kafalar karışmasın. Sadece adı değişti. Bu belge, muhtarlıklardan alınır.

2.Nüfus Cüzdan Süreti veya Örneği. Bunlarda aynı evraktır. Bazı yerlerde örneği diye geçer, bazılarında süreti diye. Bu evrakta muhtarlıklardan alınır. Resimli bir evraktır. İsterseniz resimsiz olur ama resimli olması iyi olur.

3.Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlüklerinden, kimlik ibraz edilerek alınır. Muhtarlıklar bu evrağı veremiyor.
Nüfus cüzdan süreti (örneği) ve Vukuatlı Nüfus kayıt örneğinin farkı ise şudur. Nüfus cüzdan örneği, kimliğin aynısıdır. Aynı bilgiler tam olarak yer alır. Vukuatlı olanı ise, aile kayıt bilgilerini içerir. Detaylıdır.

4.Sabıka kaydına geldi sıra. Bu belgeyi çoğumuz nereden alacağımızı biliyoruz ama bulunduğu yer açısından bazen kafa karışıyor. Sabıka kaydını adliyeden alabilirsiniz. Şimdi adliye binası ile nüfus müdürlüğü bazı yerlerde aynı binada oluyor. Ve sanıyoruz ki nüfus müdürlükleri de sabıka kaydı veriyor. Hayır vermiyorlar.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Zaten illaki istenen ilk dört evrak bunlardır.

Başka evrak sorarsanız, biliyorsam cevaplarım, bildiğim kadar.

Yorumlar

 1. İse girmek de başlı başına bir eziyet. Hele birde sağlık raporu istenmiyor mu zaten kan tutuyor beni...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. O rapor işini abartanlar da var. Ama kimisi de işine göre istemekde haklı.

   Sil
  2. ben de T.K.İ ye başlıcam rapor ve evrak hazırlıcam derken anam ağladı...

   Sil
 2. Sabıka kaydı, ikamet adresi, nüfus cüzdan sureti garip bir durum. İstemekle de bitmiyor iş. Uyanık olacaksın bunları yaparken.
  Ortanca kızım ehliyet kursuna başladı. Bu söylenen evrakların bir kısmını istediler kurstan. Kızım sabıka kaydı almaya gitti. Ne için istiyorsun demişler. Kızım da ehliyet için demiş. Verdikleri kağıdı incelememiş. Kursa götürdüğünde bakmışlar ki sabıka kaydı ehliyet için değil, iş başvurusu için. Tekrar bir sürü yolu gidip, uzunca bir süre sıra beklemiş.
  Şimdi anlamadığım şey bir insanın sabıkası ya vardır, ya da yoktur. İş için ayrı ehliyet için ayrı ibareler yazılır mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sabıka kaydında da böyle gıcıklıklar yapıldığını bilmiyordum. Şimdi adı gibi düzenide değişen ikamet belgesinde de yazıyor, nereye veirleceği. orda da doğru yazmıyorsa bazı yerler yenisini istiyor. En çok da Gsm operatörleri yapıyor bunu.
   Gıcıklık diz boyu. :)
   Dediğiniz gibi, sanki ehliyet için olanında farklı birşey yazacak.

   Sil
 3. heey sağol.
  bu çok önemli bilgiyi kendim ve tanıdıklar için not aldım.
  artık sana sorarım gerekince.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Faydam dokunursa ne ala. :) Bildiğim kadarıyla cevaplarım bende.

   Sil
 4. yerleşim yeri belgesi : sisteme bağlanabilen muhtarlardan ya da herhangi bir Nüfus Müdürlüğünden alınabilir.

  Nüfus Cüzdan Sureti : sanırım 2008 de bi başbakanlık genelgesiyle kaldırıldı. isteyen bi kamu kurumuysa şikayet edebilirsiniz. 2008/8 başbakanlık genelgesiydi sanırım

  Nüfus Kayıt Örneği : adı tam olarak budur, sadece vukuatları vardır ve istenen yere göre vukuatlarının gösterilmesi talep edilir

  sabıka kaydı : yakında internetten alınacağı için, kimsenin yorulmasına gerek kalmayacak inşallah.

  kısa bi düzeltme yaptım müsaadenle.

  YanıtlaSil
 5. ağız alışkanlığından her kurum Vukuatlı nüfus kayıt örneği der ama onların demesiyle olmuyor. Çalışanın dosyasına ya da sgk ya gönderilecek bi evrakta özel bilgilerin olması doğru değildik. o yüzden her nüfus kayıt örneğinde vukuatlar gösterilmez ya da gösterilmemeli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nüfus müdürlüklerini karıştırmadım bilerek. Muhtarlıklar para kazansın diye. :) Haklısın oradan da alınabiliyor. Ama bazen git muhtarlıktan al dedikleri de oluyor.
   Süret dahil, tüm bu evraklar kalktı aslında. Öyle değil mi? Ama hala isteniyor.
   Bankalar bile istiyor hala, yeri geldiğinde. Yani hala düzen yok. Çünkü özel işyerleri, bahsi geçen sistem için para vermek istemiyor. Zorunlu olsa tamamen kalkacak ama zorunlu değil kamu harici.
   Vukuatlı için o ayrıntıyı bilmiyordum. Ama sen, o alttaki ayrıntıları diyorsun galiba. Evet o herzaman olmuyor. dediğin gibi isteğe göre çıkıyor olmalı. Şimdi anladım.
   Sabıka kaydı için evet öyle imiş. Nihayet diyorum. :) :)
   Sağolasın. En doğruyu göstermek lazım.

   Sil
 6. adli sicil kaydı e devlet üzerinden alınabiliyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet alınabiliyor. Ama yazıyı yazdığım tarihte henüz alınmaya başlanmamıştı.
   Teşekkürler.

   Sil
 7. Muhtara gittigimde nufus cuzdanı suretini artık biz vermiyoruz dedi. O zaman kimden alacagız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah Allah.. vermesi lazım. Hatta sistem değişti. Muhtarlıklar kaydı olmayanabile verebiliyor, nufüs cüzdan süretini. Acaba, kayıt örneği mi anladı. Bilemedim. Vermesi lazım. veriyorlar çünkü. Değişmedi aynı.
   Bağlı olduğunuz nufüs müdürlüğüne bir sorun siz yine de.

   Sil
 8. ben hep işe gireceğim zaman hazırlıyorum ki onu :)

  YanıtlaSil
 9. Sabika kaydi edevlet digerleri ise nufus mudurluklerinden hizlica ucretsiz alinabiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nüfus cüzdan süretini müdürlükler veremiyor. :)
   en azından bizim buradakiler vermiyorlar.

   Sil
 10. Artik saglik raporu haric hepsini edevletten indirebilirsin kuzu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkametgah verilmeye başlandı mı... İlk sizden duyuyorum.

   Sil
  2. tabisi :) e devletten hepsini tedarik edebilirsin artık. hatta bütün bilgilrini e devletten tedarik edebilirsin. sağlık rapor hariç ki onu da artık işletmeler istiyorsa kendileri ya doktora gönderecek ya da kendi doktorlarına göndericek. yani işçiye çok fazla efor sarfettirilmiyor.

   en pahaısı zaten sağlık raporu ki o da zaten 50 ntlden aşağıy alınmıyor. akciğer raporu felan. Ben hiç bir yere sağlık raporu vermiyorum açıkçası. Sorana da once sağlık raporunun parasını istiyorum.

   Sil
 11. şu aile tablosu nereden alınıyo ki

  YanıtlaSil
 12. şu aile tablosu nereden alınıyo ki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım vukuatlı nufüs kayıt örneğini kast ediyorsunuz. Nufüs müdürlüklerinden alınıyor.

   Sil
 13. noter onaylı nüfus cüzdanı sureti, nüfus cüzdanı fotokopisinin noterce onaylanmış hali mi yoksa fotoğrafla hazırlanan belge mi? ikisi de olur dediler ben fotokopi şeklinde olanı aldım ama doğru mu bir bilginiz var mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet o şekilde onaylanıyor. Kabul olur denildiği gibi. Ama bir sorsaydınız muhtar onaylı olmuyormuymuş diye. Zira muhtarlar her iki şekliyle onaylıyorlar ama sadece normal belge ücreti alıyorlar. Noterler gibi yüz liralar değil. Ve bence ikisi de aynı geçerliliğe sahip. Bunu bir dahaki sefere unutmayın.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bir İnsanı Deli Etmenin Yolları.

Size önereceğim bu yol aslında çok basit. Ama tabi basit olduğu için etkisi geçicidir. Eğer kalıcı hasar bırakma derdindeyseniz, lütfen başka kapıya. Şimdi, birini gıcık etmek, delirtmek, sinirden kudurtmak istiyorsanız, (tamam sonuncusu biraz fazla kaçtı, kabul ama ruh haline göre kudurabilirde) yapacağınız çok basit bir işlem. Yalnız, önce iyi bir gözlemci olmanız gerektiği söylemem lazım. Bir insanı delirtmek öyle kolay değil. Biraz emek şart. Lütfen. Hedefimizdeki delirteceğimiz şahsı, önce bir gözlemliyoruz. Yanından ayrılmıyoruz. Gözümüz hep üstünde olmalı. Evet, hedefimiz, bir iş yapmaya mı koyuldu, işte işlemimiz başlıyor. Hazır olun! Her ne yapıyorsa, diyeceğimiz şey şu: onu yap. Evet bu kadar basit. Geliyor mu, gel, diyeceksin. Gidiyor mu, git diyeceksin. Getiriyor mu, getir diyeceksin. Açıyor mu, aç diyeceksin. Özetle yaptığı işi yapmasını söyle.Buradaki hassas nokta, işe başladığı an yap demek. İşte gözlem, bu konuda şart. Düşünsenize. Ne kadar deli edici bir şe…

Şubat Dizisi Final

Şubat dizisini bu konumda tanıtmaya çalışmıştım. Konusu her ne kadar orijinal gibi görünse de, orijinal değildi. Dizi bu akşamki bölümü ile final yapacak. Bence geç bile kaldılar. Zira, orijinal olma yolunda ilerleyebilecek güzelim senaryoyu mahvettiler. Yapımcıların mı yoksa senaristlerin mi merakı var, şu karanlık insanlara? Bir kötü adam oluyor ya dizide. Tam iyi olan onu altedecekken, bir bakıyorsun ki arkasında karanlık güçler var. Gölge adamlar falan. Yani senaryo uzadıkça uzuyor. Suyu çıkıyor işin. Şubat dizisi de aynen böyle oldu ne yazık ki. Dizinin kötü adamı sadece Samim Akça diye biliyorken, bir baktık, ardında daha kötüleri de varmış. Gölge adamlar bunlar. Yüzleri görünmüyor. Sonraları daha nice kötüler çıktı. Kimin ne olduğu belli olmamaya başladı. Dizinin başlarındaki o şifalı ilaç olayı artık bayatladı. Dünyanın, olayların akışına sahip olma derdine düştü herkes. İyi görünen insanlar tek tek kötü çıktı desek yeridir. Mesela Şubat'ın baba yerine koyduğu adam Aziz bey…